Większość strategii marketingowych dla stron internetowych zawiera w zestawie działań pozycjonowanie i optymalizację struktury witryny. Stwierdzenie jest być może banalne, ale nawet najlepsza strona internetowa bez możliwości zaprezentowania się użytkownikom jest bezużytecznym narzędziem. Dlatego tak ważna jest pozycja na listach wyszukiwania najbardziej znanych w sieci wyszukiwarek.
Po co optymalizować?
Optymalizacja stron internetowych, a następnie pozycjonowanie ma na celu zwiększenie popularności portalu. Strona, która może przynosić pożytek jej właścicielowi, ma swoje wpisy rejestrowe we wszystkich liczących się wyszukiwarkach sieciowych.
Trzy argumenty nie do zbicia
Odpowiadając zatem na postawione pytanie mamy trzy podstawowe argumenty:
- przeglądarki internetowe są źródłem przytłaczającej ilości ruchu sieciowego na stronach www; szacuje się ten obrót za pomocą różnych narzędzi udostępnianych przez dostawców oprogramowania wyszukującego i podaje liczbę ponad 80-procentowego udziału; jest to wielkość niebagatelna, nawet jeśli miałaby być obciążona błędem statystycznym,
- struktura listy wyszukiwań i układ rekordów zapewnia czołówce spisu ponad dziewięć dziesięcioprocentową skuteczność w wejściach; spierać się jedynie można o zakres czołówki; niektórzy twierdzą, że jest to pierwszych dziesięć rekordów inni rozszerzają ją aż do trzydziestego miejsca,
- mają tu znaczenie również działania czysto handlowe; do oceny skuteczności bierze się udział w ogólnej liczbie transakcji handlowych ilość tych, które mają swój początek właśnie w internecie. Statystyki twierdzą, że ten udział dzieli stawkę na dwie połowy.